Ostatnie komentarze

Popularne artykuły

Tagi

Dobór zamka na karty do indywidualnych potrzeb

Dobór zamka na karty do indywidualnych potrzeb

Jak dobrać zamki do własnych potrzeb?

Jesteś zainteresowany(a) wprowadzeniem kontroli dostępu za pomocą zamków na karty zbliżeniowe, jednak nie wiesz jak dobrać odpowiednie zamki do własnych potrzeb? Poniżej postaramy się opisać czym się kierować przy dobieraniu odpowiedniego systemu zamków, spersonalizowanego pod własne potrzeby. Można też posłużyć się schematem doboru zamków pod własne potrzeby zamieszczonym na końcu artykułu.

Kryterium 1 - przeznaczenie zamków

Przeznaczenie zamków, tzn. gdzie będą działać. Jest to najważniejsze kryterium którym należy się kierować przy wyborze rodzaju zamków. Główny podział pod względem przeznaczenia, rozdziela zamki na 2 główne grupy:

 • zamki hotelowe - jak sama nazwa wskazuje dedykowane są do obiektów hotelowo-noclegowych, oferujących krótkoterminowy wynajem pomieszczeń. Są to zamki dedykowane do wystawiania kart czasowego pobytu i przekazywania ich gościom hotelowym. W razie zgubienia karty przez gościa, wystarczy zablokować zgubiony egzemplarz karty lub wygenerować gościowi duplikat. Nie ma ryzyka, że zgubiona karta wpadnie w niepowołane ręce, ponieważ w każdej chwili możemy ją zablokować.
  WAŻNE!!! Karty działają tylko w obrębie doby hotelowej, tzn. że jeżeli gość jest zameldowany na 1 dzień, to jego karta będzie działała tylko do jutra do godz. np. 11:00 (końca doby hotelowej).
 • zamki biurowe - dedykowane do obiektów biurowych, zakładów pracy, szpitali, szkół, sklepów, magazynów, ale również pojedynczych zastosowań np. w domkach jednorodzinnych, mieszkaniach, itp. Kartami posługują się przeważnie pracownicy lub współlokatorzy (w domkach jednorodzinnych). Karty posiadają datę ważności oraz informację do których drzwi mamy dostęp.
  WAŻNE!!! Karty posiadają ważność określaną na pełne dni, tzn. możemy ustawić komuś dostęp np. tylko do 30 września, ale karta będzie działała do północy tj godz. 0:00. Nie ma możliwości ustawienia doby hotelowej.

Więcej różnic i zastosowań zamków biurowych i hotelowych, znajdą Państwo w osobnym artykule Zamki hotelowe czy biurowe, różnice w działaniu, kliknij tutaj...

Kryterium 2 - ilość zamków

O ile już wiemy czy szukamy zamków do zastosowań biurowych czy hotelowych, kolejnym ważnym parametrem, jest określenie docelowej ilości pomieszczeń, nad którymi będziemy chcieli sprawować kontrolę dostępu. Z naszego doświadczenia, zalecamy następujące zamki w zależności od całkowitej ilości drzwi z kontrolą dostępu:

 • od 1 do kilu drzwi - w hotelach i obiektach pod wynajem - zalecamy zamki hotelowe, w zakładach pracy, magazynach, szkołach itp. - zalecamy zamki autonomiczne
 • od kilku do kilkuset drzwi lub więcej - w hotelach i obiektach pod wynajem - tylko i wyłącznie zamki hotelowe, natomiast w zakładach pracy, szpitalach, uczelniach, itp - zalecamy biurowe zamki systemowe

Kryterium 3 - sposób programowania

Poniżej krótko opisujemy różnice między poszczególnymi rodzajami zamków, pod względem ich programowania.

 • zamki autonomiczne - to takie, które do działania nie potrzebują żadnego oprogramowania, komputera, itp., a zarządzanie nimi jest bardzo proste i intuicyjne. Programowanie zamków oraz nadawanie uprawnień dla pracowników odbywa się np. za pomocą karty master (dostarczanej wraz z zamkiem). Nie ma tu jednak możliwości ustawiania daty ważności karty (jest ona ważna bezterminowo, do czasu jej odprogramowania od zamka) oraz np. kalendarza dostępności danego pomieszczenia, tzn. że każdy kto ma dostęp do danych drzwi będzie mógł je otwierać 24h/dobę.
  Zamki autonomiczne obniżają koszty inwestycji, ponieważ nie potrzebujemy komputera, programatora, oprogramowania do zamków, itp. Każde przeprogramowanie uprawnień karty wymaga bezpośredniego podejścia do zamka.
 • zamki systemowe - zamki sterowane i programowane z poziomu komputera. Wymagają bezwzględnie programatora do zamków/kart oraz programu komputerowego z którego będziemy mogli nadawać uprawnienia, tzn. kto i gdzie ma dostęp. Zamki pozwalają na dużo więcej niż zamki autonomiczne, np. można tu ustawić kalendarz dostępności, tzn. w jakich dniach tygodnia i o jakich godzinach pracownik ma dostęp. Przykład: Dostęp do magazynu tylko w godz. 8-16 od Pn-Pt, w pozostałych dniach i godz. dostęp tylko dla kierownika i menagera. Dostęp do sekretariatu w godz. 8-16 możliwy bez użycia kart (dla wszystkich), a po tych godzinach tylko dla osób posiadających karty dostępu.
  Zamki systemowe zaleca się do średnich i dużych obiektów, gdzie z jednego miejsca chcemy mieć pełną kontrolę uprawnień. Z poziomu komputera możemy decydować, kto, gdzie i kiedy ma dostęp.
 • zamki hotelowe - zawsze programowania i działania zawsze wymagają oprogramowania i programatora kart. Umożliwiają wydawanie kart gościom hotelowym na czas pobytu, z dostępem tylko do wybranego pokoju, lub dodatkowych stref do których klient wykupił dostęp, np. wjazd na parking hotelowy, wejście do SPA, narciarnia, itp.
  Zalecane do wszelkiego rodzaju obiektów hotelowo-noclegowych, czyli tam gdzie wynajmujemy pomieszczenia. Zamki obsługują strefę hotelową tzn. gość ma dostęp tylko do wybranych pomieszczeń/stref, tylko do końca meldunku, np. do godz. 10:00

Żadne z oferowanych zamków bezprzewodowych (zasilanych bateryjnie) oraz większość zamków przewodowych, zarówno hotelowych jak i biurowych, nie wymagają bezpośredniego połączenia z komputerem. Wszystkie informacje, która karta ma dostęp do którego zamka są zapisane bezpośrednio na karcie lub w zamku (zależnie od modelu zamków). Zamki mogą być oddalone od komputera z którego wystawiamy karty dla gości/pracowników o dowolną odległość, a do współpracy nie jest wymagane żadne połączenie jak Internet, WiFi, itp.

Dla Państwa wygody, przy doborze zamków na karty pod własne potrzeby, można posłużyć się poniższym schematem. W uproszczony sposób określa on w większości przypadków najlepszy rodzaj zamków dla Państwa zastosowań.

Dobór zamków na karty wg indywidualnych potrzeb

Poniżej wybrane propozycje

e-LOCK HD720S
zamek zalecany do biur, zakładów pracy, szpitali, przychodni oraz tam gdzie chcemy mieć zdalną kontrolę nad całym systemem
e-LOCK HD820
zamek na karty zbliżeniowe zalecany do 1 lub kilku pomieszczeń, nie wymaga komputera, itp.
e-LOCK HD720L
zamek typowo hotelowe, zarządzanie odbywa się z poziomu komputera. Goście otrzymują karty ważne tylko na czas pobytu
e-LOCK HD520S
zamek na karty i szyfr, jest to bogatsza wersja zamka HD720S
Tayama TLZ5600ID
autonomiczny zamek biurowy, zasilany bateryjnie
Be-Tech SMART
jeden z najpopularniejszych zamków hotelowych z bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
e-mail: (Nie będzie wyświetlany)
Komentarz: